Výsadba

RADY A TIPY:

Výsadbu začínáme v únoru až do konce listopadu ( podle počasí, mrazu a sněhu.)

Thuje a rostliny na živý plot, se velmi často vyskytují v zahradách, parcích, průmyslových objektech, hřitovech.

Thuje v kontejnerech či kvěčináčích, které nabízíme do 100 cm, můžeme vysazovat po celý rok i přes zimu a léto.

Naše thuje jsou mrazuvzdorné a pěstovány v cca 350 m.n.m. – 480 m.n.m.

Pokud zakoupíte thuje s holým kořenem, nebo také prostokořenové, hnojivo přidávejte až po 4 měsících a vysazujte nejpozději počátkem dubna, pak koncem září, aby slunce nespálilo přírůstky.

Důvod, proč je máme na zahradách je skrýt neatraktivní plot, zahradu souseda a hlučnou silnici a hlavně mít své soukromí, při ročních přírůstcích 30-60 cm jsou thuje ideální volbou.

Granulované hnojivo přidávejte až 90 dnů po zasazení, ranní vláha a deště rozpustí hnojivo dokonale a pozvolna bude mít rostlina živiny. Hnojíme 2x ročně – podle návodu na obalu.

Doporučujeme hnojivo AGRO YaraMila Complex (dříve Hydrokomplex)

složení: dusík–fosfor–draslík v poměru 12–11–18 + 2,7 % hořčíku.

Obsahuje mikroprvky B, Fe, Mn, Zn

Dávkování: 1 kg hnojiva vystačí cca na 150 m2 dle typu rostliny.

Obsahuje rychle přijatelný nitrátový dusík, tak i pomaleji přístupný amoniakální dusík.

Díky velké hygroskopitě se velmi rychle rozpouští.

Fosfor v kombinaci orthofosfátů a polyfosfátů zajišťuje jak okamžitou, tak dlouhodobou výživu fosforem a fosfor zůstává přijatelný
pro rostliny i při vyšším pH. Hořčík, síra a mikroprvky zajišťují vyváženou výživu i při vysoké intenzitě
pěstování.

Původ zboží Yara Norge AS, Porsgunn, Norsko

Některé odrůdy dosahují 15 metrů ( smaragd, Brabant, Lawsona, smrk, ale jsou také odrůdy do 3 metrů a níže, Buxus, Ellwodi, Konika, vhodné např. do květináče na městských balkónech a terasách.

Rozhodnutí pro výsadbu v není nejlevnější záležitost. Četnost je obrovská. Záleží nejčastěji barva, rychlost růstu, výška, počet kusů, finanční stránka i zvyk a také co již máme v zahradě.

Tvary mohou být rozvrstvené, kulovité nebo kuželovité. Vysokorostoucí, nízké, křovinaté. V zahradách nejlépe pracují THUJE OCCIDENTALIS, které jsou oblíbené pro rychlost růstu a hustotou větví. Odrůdy zelené, žluto- zelené, a zlaté.

Thuje udržuje své zelené jehličí a barvu po celé zimní období. Pěstujeme na volném poli v horách, proto dokonale přežijí reakci naše zimy a neopadávájí.

Nestříhaná thuje ( Solitéra ) může dorůst výšky i přes 20 metrů. Základní a nejoblíbenější druh Smaragd pochází ze smíšených lesů Severní Ameriky. Vytváří úzce kuželovitou korunu s terminálním vrcholem. Na náš kontinent se dostal již v roce 1540.

Thuje od výsadby malých sazenic ( 20-30 cm ) Vám budou sloužit jako soukromí min. 20 let.

Jak sadit?
Zasadíte-li túji na slunné až částečně zastíněné místo do půdy, která dobře odvádí nadbytečnou vodu, ale nevysychá, stane se vaším věrným průvodcem na cestě celým životem. Výborně odolává mrazu, slunci do 45C i znečištěnému ovzduší.

Neděste se schnoucích a opadávajících listů uvnitř koruny, jde o přirozenou očistnou proceduru. Znamená to však, že pokud rostliny tvarujete či udržujete v menším měřítku, musíte to dělat pravidelně, neboť po hlubokém zpětném řezu do starého dřeva nedochází k regeneraci.

Nejlepší půda pro výsadbu je s dostatkem vláhy a dostatek sluníčka. Díry vykopejte 15 x 15 cm ( nižší thuje jak 50 cm ) / 25 X 25 cm (nižší thuje než 100 cm ) / 35 x 35 cm ( 120 cm a více), podsypejte substrátem či rašelinou na okrasné dřeviny a dostatečně zaléváme !!!

Můžeme také vykopat podél plotu drážku neboli rýhu a poté usadíme.

Thuje po výsadbě dostatečně utlačíme, aby případný vítr nesrazil na zem, pak se nebudou naklánět a zakoření.

Chcete zabránit výrustu plevele a jiných rostlin, které zvýši útok houbových patogenů? Použijte mulčovací černou látku, která by měla být umístěna přímo okolo stromku.

Netkaná textílie a mulčovací kůra udržují společně vlhkost a přes zimu nepromrzají tolik do hloubky a plevel, který neroste okolo nebere energii rustu thujím..

Nejčastější mezery jsou 40 – 60 cm jednotlivě od sebe. Od plotu sázet cca 50 – 60 cm cm.

Nezapomínejte, že thuje maji rády vlhkost půdy, tak stojí za to se o ně starat a zalévat ( min. 30 dní od zasazení ) nejlépe ráno.

Zastřihávání doporučujeme ve výšce cca 140 cm, po vzniku nových výhonů můžeme tvarovat. Nejlépe ja jaře, na podzim by se nepodařilo zahojit rány a nepřežijou naší zimu.

Thuje dobře snášejí razantní sestřih.

Pokud je půda jílovitá nebo kamenitá vykopejte díry min. 40 x 40 cm a dostatečně podsypejte substrátem.

Nesmíme zapomenout, že mladé výhonky jsou jedovaté proto nedovolte kontaktu očí a úst vám i vaším dětem ožvýkávat nebo okusovat výhonky, je to zdraví nebezpečné !!

Zalévat min. 1x denně ráno nebo večer po dobu min. 1. měsíc.

Při složení na určené místo naším pracovníkem, dostanete podrobný návod na výsadbu a odpovědi na vaše otázky 🙂

Netkaná textilie:

Netkané textilie jsou speciální porézní tkaniny s vysokou životnost.

Pohlcuje sluneční UV záření, snižuje proces fotosyntézy, a tím zamezuje růstu plevele.
Zajišťuje snadný průnik vody do půdy rovnoměrně po celém povrchu a snižuje odpařování vody, a tak udržuje půdní vlhkost i během suchých období.
Nabízíme Vám možnost odborné výsadby zakoupených rostlin a tím dostanete delší záruku na přijetí rostlin (cca 30% z ceny thuje). V případě nekvalitní půdy u Vás, přivézeme substrát a doplníme ho k rostlinám. Používáme dlouho působící hnojiva, která podporují ujmutí rostlin, silný růst kořene a zaručují spolu se správnou závlahou rychlý růst.

created by matejkvapil.cz