Výsadba

RADY A TIPY:

Výsadbu začínáme v únoru až do konce listopadu ( podle počasí, mrazu a sněhu.)

Thuje a rostliny na živý plot, se velmi často vyskytují v zahradách, parcích, průmyslových objektech, hřitovech.

Thuje v kontejnerech či kvěčináčích, které nabízíme do 100 cm, můžeme vysazovat po celý rok i přes zimu a léto.

Naše thuje jsou mrazuvzdorné a pěstovány v cca 380 m.n.m. – 480 m.n.m.

Pokud zakoupíte thuje s holým kořenem, nebo také prostokořenové, hnojivo přidávejte až po 4 měsících a vysazujte nejpozději počátkem dubna, pak koncem září, aby slunce nespálilo přírůstky.

Důvod, proč je máme na zahradách – skrýt neatraktivní plot, zahradu souseda a hlučnou silnici a hlavně mít své soukromí.

Granulované hnojivo přidávejte až 90 dnů po zasazení, ranní vláha a deště rozpustí hnojivo dokonale a pozvolna bude mít rostlina živiny. Hnojíme 2x ročně – podle návodu na obalu.

Doporučujeme hnojivo Yaramila complex.

Některé odrůdy dosahují 15 metrů ( smaragd, Brabant, Lawsona, smrk, ale jsou také odrůdy do 3 metrů a níže, Buxus, Ellwodi, Konika, vhodné např. do květináče na městských balkónech a terasách.

Rozhodnutí pro výsadbu v není nejlevnější záležitost. Četnost je obrovská. Záleží nejčastěji barva, rychlost růstu, výška, počet kusů, finanční stránka i zvyk a také co již máme v zahradě.

Tvary mohou být rozvrstvené, kulovité nebo kuželovité. Vysokorostoucí, nízké, křovinaté. V zahradách nejlépe pracují THUJE OCCIDENTALIS, které jsou oblíbené pro rychlost růstu a hustotou větví. Odrůdy zelené, žluto- zelené, a zlaté.

Thuje udržuje své zelené jehličí a barvu po celé zimní období. Pěstujeme na volném poli v horách, proto dokonale přežijí reakci naše zimy a neopadávájí.

Nestříhaná thuje ( Solitéra ) může dorůst výšky i přes 20 metrů. Základní a nejoblíbenější druh Smaragd pochází ze smíšených lesů Severní Ameriky. Vytváří úzce kuželovitou korunu s terminálním vrcholem. Na náš kontinent se dostal již v roce 1540.

Jak sadit?
Zasadíte-li túji na slunné až částečně zastíněné místo do půdy, která dobře odvádí nadbytečnou vodu, ale nevysychá, stane se vaším věrným průvodcem na cestě celým životem. Výborně odolává mrazu, slunečnímu úpalu i znečištěnému ovzduší.

Neděste se schnoucích a opadávajících listů uvnitř koruny, jde o přirozenou očistnou proceduru. Znamená to však, že pokud rostliny tvarujete či udržujete v menším měřítku, musíte to dělat pravidelně, neboť po hlubokém zpětném řezu do starého dřeva nedochází k regeneraci.

Nejlepší půda pro výsadbu je s dostatkem vláhy a dostatek sluníčka. Díry vykopejte 15 x 15 cm ( nižší thuje jak 50 cm ) / 25 X 25 cm (nižší thuje než 90 cm ) / 35 x 35 cm ( 100 cm a více), podsypejte substrátem či rašelinou na okrasné dřeviny a dostatečně zaléváme !!!

Můžeme také vykopat podél plotu drážku neboli rýhu a poté usadíme.

Thuje po výsadbě dostatečně utlačíme, aby případný vítr nesrazil na zem, pak se nebudou naklánět a zakoření.

Chcete zabránit výrustu plevele a jiných rostlin, které zvýši útok houbových patogenů? Použijte mulčovací černou látku, která by měla být umístěna přímo okolo stromku.

Netkaná textílie a mulčovací kůra udržují společně vlhkost a přes zimu nepromrzají tolik do hloubky a plevel, který neroste okolo nebere energii rustu thujím..

Nejčastější mezery jsou 40 – 60 cm jednotlivě od sebe. Od plotu sázet cca 50 – 60 cm cm.

Nezapomínejte, že thuje maji rády vlhkost půdy, tak stojí za to se o ně starat a zalévat ( min. 30 dní od zasazení ) nejlépe ráno.

Zastřihávání doporučujeme ve výšce cca 140 cm, po vzniku nových výhonů můžeme tvarovat. Nejlépe ja jaře, na podzim by se nepodařilo zahojit rány a nepřežijou naší zimu.

Thuje dobře snášejí razantní sestřih.

Pokud je půda jílovitá nebo kamenitá vykopejte díry min. 40 x 40 cm a dostatečně podsypejte substrátem.

Nesmíme zapomenout, že mladé výhonky jsou jedovaté proto nedovolte kontaktu očí a úst vám i vaším dětem ožvýkávat nebo okusovat výhonky, je to zdraví nebezpečné !!

Zalévat min. 1x denně ráno nebo večer po dobu min. 1. měsíc.

Netkaná textilie:

Netkané textilie jsou speciální porézní tkaniny s vysokou životnost, vhodné pro použití ve sklenících i pod širým nebem, pro velkopěstitele i zahrádkáře.

Pohlcuje sluneční UV záření, snižuje proces fotosyntézy, a tím zamezuje růstu plevele.
Zajišťuje snadný průnik vody do půdy rovnoměrně po celém povrchu a snižuje odpařování vody, a tak udržuje půdní vlhkost i během suchých období.
Významně redukuje čas nutný k údržbě záhonů a je odolná vůči napadání plísněmi a bakteriemi.
Nabízíme Vám možnost odborné výsadby zakoupených rostlin a tím dostanete delší záruku na přijetí rostlin (cca 30% z ceny thuje). V případě nekvalitní půdy u Vás, přivézeme substrát a doplníme ho k rostlinám. Používáme dlouho působící hnojiva, která podporují ujmutí rostlin, silný růst kořene a zaručují spolu se správnou závlahou rychlý růst.

created by matejkvapil.cz