Výsadba

RADY A TIPY:

Výsadbu začínáme v únoru až do konce listopadu ( podle počasí, mrazu a sněhu.)

Thuje a rostliny na živý plot, se velmi často vyskytují v zahradách, parcích, průmyslových objektech, hřitovech.

Thuje v kontejnerech či kvěčináčích, které nabízíme do 100 cm, můžeme vysazovat po celý rok i přes zimu a léto.

Naše thuje jsou mrazuvzdorné a pěstovány v cca 380 m.n.m. – 480 m.n.m.

Pokud zakoupíte thuje s holým kořenem, nebo také prostokořenové, hnojivo přidávejte až po 4 měsících a vysazujte nejpozději počátkem dubna, pak koncem září, aby slunce nespálilo přírůstky.

Důvod, proč je máme na zahradách – skrýt neatraktivní plot, zahradu souseda a hlučnou silnici a hlavně mít své soukromí.

Granulované hnojivo přidávejte až 90 dnů po zasazení, ranní vláha a deště rozpustí hnojivo dokonale a pozvolna bude mít rostlina živiny. Hnojíme 2x ročně – podle návodu na obalu.

Doporučujeme hnojivo Yaramila complex.

Některé odrůdy dosahují 15 metrů ( smaragd, Brabant, Lawsona, smrk, ale jsou také odrůdy do 3 metrů a níže, Buxus, Ellwodi, Konika, vhodné např. do květináče na městských balkónech a terasách.

Rozhodnutí pro výsadbu v není nejlevnější záležitost. Četnost je obrovská. Záleží nejčastěji barva, rychlost růstu, výška, počet kusů, finanční stránka i zvyk a také co již máme v zahradě.

Tvary mohou být rozvrstvené, kulovité nebo kuželovité. Vysokorostoucí, nízké, křovinaté. V zahradách nejlépe pracují THUJE OCCIDENTALIS, které jsou oblíbené pro rychlost růstu a hustotou větví. Odrůdy zelené, žluto- zelené, a zlaté.

Thuje udržuje své zelené jehličí a barvu po celé zimní období. Pěstujeme na volném poli v horách, proto dokonale přežijí reakci naše zimy a neopadávájí.

Jak sadit?

Nejlepší půda pro výsadbu je s dostatkem vláhy a dostatek sluníčka. Díry vykopejte 10 x 10 cm ( nižší thuje jak 50 cm ) / 20 X 20 cm (nižší thuje než 90 cm ) / 30 x 30 cm ( 100 cm a více), podsypejte substrátem či rašelinou na okrasné dřeviny a dostatečně zaléváme !!!

Můžeme také vykopat podél plotu drážku neboli rýhu a poté usadíme.

Thuje po výsadbě dostatečně utlačíme, aby případný vítr nesrazil na zem, pak se nebudou naklánět a zakoření.

Chcete zabránit výrustu plevele a jiných rostlin, které zvýši útok houbových patogenů? Použijte mulčovací černou látku, která by měla být umístěna přímo okolo stromku.

Netkaná textílie a mulčovací kůra udržují společně vlhkost a přes zimu nepromrzají tolik do hloubky.

Nejčastější mezery jsou 40 – 60 cm jednotlivě od sebe. Od plotu sázet cca 50 – 60 cm cm.

Nezapomínejte, že thuje maji rády vlhkost půdy, tak stojí za to se o ně starat a zalévat ( min. 30 dní od zasazení ) nejlépe ráno.

Zastřihávání doporučujeme ve výšce cca 140 cm, po vzniku nových výhonů můžeme tvarovat. Nejlépe ja jaře, na podzim by se nepodařilo zahojit rány a nepřežijou naší zimu.

Thuje dobře snášejí razantní sestřih.

Pokud je půda jílovitá nebo kamenitá vykopejte díry min. 40 x 40 cm a dostatečně podsypejte substrátem.

Nesmíme zapomenout, že mladé výhonky jsou jedovaté proto nedovolte vašim dětem ožvýkávat nebo okusovat výhonky, je to zdraví nebezpečné !!

Zalévat min. 1x denně ráno nebo večer po dobu min. 1. měsíc.

Nabízíme Vám možnost odborné výsadby zakoupených rostlin a tím dostanete delší záruku na přijetí rostlin. V případě nekvalitní půdy u Vás, přivézeme substrát a doplníme ho k rostlinám. Používáme dlouho působící hnojiva, která podporují ujmutí rostlin, silný růst kořene a zaručují spolu se správnou závlahou rychlý růst.

created by matejkvapil.cz